Debata "Ekranów" // Jak (nie) pisać o kinie?

Twoje wideo zostanie odtworzone za 30
Dodane by Skazany w Filmy
32 Wyswietleń

URL

Nie lubisz tego filmu. Dziękujemy za głos!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Opis

Czasopismo filmowe „Ekrany” oraz Spółdzielnia „Ogniwo” zapraszają na dyskusję dotyczącą różnych sposobów pisania o kinie.

Jakiego pisania o kinie potrzebuje współczesna kultura filmowa? Czy krytyka filmowa ma dziś potencjał dialogotwórczy? Dla kogo i jak powinniśmy pisać? Czy filmowcy czytają krytyków, czy krytycy rozumieją filmowców? Czy (i jak) pisanie o filmie może być interesujące dla osób niezwiązanych ściśle z kinem i krytyką filmową? Czy współcześnie pisze się o kinie więcej, niż o nim czyta?

Celem debaty “Jak (nie) pisać o kinie” jest skonfrontowanie różnych sposobów myślenia i uprawiania pisarstwa filmowego i okołofilmowego oraz próba odpowiedzi na pytanie, jak dziś pisać o kinie, by współtworzyć wiarygodną i rzeczową platformę dialogu w polskiej kulturze, w szczególności w polskiej kulturze filmowej. Przyjrzymy się rodzajom i formom współczesnej krytyki filmowej oraz ich potencjałowi komunikacyjnemu. Postaramy się opisać jej bolączki, zdiagnozować potrzeby potencjalnych czytelników oraz zmapować terytorium współczesnego pisania o kinie – także z perspektywy różnych instytucji: uniwersytetu, wydawnictw, prasy, internetu i mediów społecznościowych.

Uczestnicy:
★ Anita Piotrowska – krytyczka filmowa związana “Tygodnikiem Powszechnym”, laureatka nagrody PISF w kategorii “Krytyka filmowa”
★ Tadeusz Lubelski – historyk kina, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor m.in. “Historii kina polskiego” i nominowanej do nagrody Nike “Historii niebyłej kina PRL”
★ Rafał Syska – redaktor naczelny “Ekranów”, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej
Prowadzenie: Barbara Szczekała, redaktorka “Ekranów”

Dodaj Komentarz

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje.
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]